Roczne studium Biblii 2024-25

„Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża” (Rz 12,2)

Te słowa napisał Apostoł Paweł do wiernych w Rzymie, zanim wymienił listę zachowań, charakterystycznych dla chrześcijan. Wynika z tego, że zanim podejmiemy działania, ukierunkowane na zewnątrz, musimy coś zrobić z samym sobą, ze swoim wnętrzem. Przemieniać się przez odnawianie umysłu, rzecz jasna, nie da się bez pomocy Ducha Świętego – jednak Duch Święty nic nie będzie mógł w nas zmienić bez systematycznego zaangażowania naszej woli i naszego umysłu.

Stąd ta propozycja 12 spotkań ukierunkowanych na samowychowanie, które odbędą się w formie zdalnej (platforma Zoom albo MS Teams). Zapraszam do udziału każdego, kto chce zadać sobie trud zrozumienia Słowa Bożego i podejmie się systematycznej pracy, a w szczególności:
– weźmie aktywny udział we wszystkich spotkaniach (oznacza to, że grupa będzie się składała wyłącznie z osób, które rozpoczną zajęcia we wrześniu 2024 r., bez możliwości dołączenia do grupy później),
– jest nastawiony na zabieranie głosu w dyskusji z poszanowaniem opinii innych, zadawanie pytań i odpowiadanie na zadane pytania;
– przeznaczy czas na wykonanie zadania domowego po każdym spotkaniu i zechce się nim podzielić na spotkaniu następnym.

Ze względu na to, że zaplanowane tematy są ze sobą ściśle powiązane, opuszczenie jednego spotkania spowoduje trudności ze zrozumieniem kolejnego tematu, zaś opuszczenie dwóch spotkań stawia pod znakiem zapytania sensowność udziału w pozostałych. Dlatego tak ważne jest, by od razu założyć udział we wszystkich spotkaniach, i konsekwentnie tego się trzymać.

W tym roku oprócz warsztatów, odbywających się co miesiąc, planowane są trzy dodatkowe spotkania weekendowe (w listopadzie, lutym i maju), poświęcone samowychowaniu, rozwojowi Kościoła i ewangelizacji w oparciu o Dzieje Apostolskie z wykorzystaniem opracowania M. Rosik, Wybrani przez Boga – Tak żyli pierwsi chrześcijanie, Kraków 2024. Forma (stacjonarna czy zdalna), terminy i tematy zostaną dookreślone we wrześniu-październiku 2024 r.

Można jeszcze zgłaszać udział w studium, pisząc na adres kontakt@chfpn.pl

Spotkanie październikowe zaplanowane jest na 1.X. w godzinach 18:00 – 20:00. Kolejne spotkania – w pierwsze wtorki miesiąca.

Roczne studium Biblii ukierunkowane na samowychowanie
Rok akademicki 2024/2025

(oprócz proponowanego studium zalecane jest przeczytanie całej Biblii! Warto skorzystać z programu rocznego, np. http://www.wieczernik.oaza.pl/download/roczne_czytanie_biblii.pdf)

1) Jezus rozwiązujący moje problemy: „Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa” (Ef 1,5)
– Skąd mogę wiedzieć, że ktoś w ogóle mnie kocha? Od czego zależy moje poczucie własnej wartości? Czy śmierć Jezusa ma wpływ na moje życie? Czy Jezus realnie potrafi rozwiązywać problemy, z jakimi się borykam na co dzień?

2) Wartość łaski uświęcającej: „Daniel powziął postanowienie, by się nie kalać potrawami królewskimi” (Dn 1,8)
– Daniel został wbrew woli zesłany do obcego kraju, gdzie panowało bałwochwalstwo, rozpusta i dążenie do materialnych wygód. Dlaczego wybrał inną drogę i za wszelką cenę chciał zachować czystość przed Bogiem? Jak reagowało otoczenie? Jak zachował się Bóg? Jakie były przyczyny i skutki późniejszego sukcesu Daniela?

3) „Lepiej cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle” (1P 3,17)
– Dlaczego cierpienie dotyka niewinnych ludzi? Czy sprawiedliwe i uczciwe postępowanie gwarantuje życie bez cierpienia? Dlaczego św. Piotr dwukrotnie przywołuje Jezusa jako przykład niewinnego cierpienia (1P 2,19-25 i 3,13-18)? Na co możemy liczyć, jeśli cierpimy, czyniąc dobrze (1P 4,12-19)?

4) Przemiana w Jezusa: „wciąż się odnawia ku głębszemu poznaniu [Boga], według obrazu Tego, który go stworzył” (Kol 3,10)
– Czy jakikolwiek człowiek jest idealny? Czy dążenie do ideału ma sens? Czy
możliwe jest odbudowanie w nas obrazu Boga?

5) Naśladowanie Jezusa: „Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa” (1Kor 11,1)
– W czym i jak możemy naśladować Jezusa Chrystusa? Jak to robił św. Paweł? Jakie są z tego korzyści?

6) Zakres i możliwości pracy nad sobą: „Nie bądź mściwy i nie chowaj urazy do współrodaków, ale miłuj bliźniego jak samego siebie!” (Kpł 19,18 BP*)
– Czy mogę sam siebie ukształtować w taki sposób, by Bóg był zadowolony? Co mogę zmienić w sobie sam, a co tylko za pomocą łaski Boga i Ducha Świętego? Co mam zrobić, by Bóg mógł pracować nade mną?

7) Rozpoznawanie woli Boga: „to czyńcie zgodnie z wolą Boga waszego” (Ezd 7,18)
– Czy Bóg ma plan dla mojego życia? Jaka jest Jego wola względem mnie? Jak mogę poznać Jego wolę?

8) Pełnienie woli Boga: „A Jonasz wstał, aby uciec do Tarszisz przed Panem” (Jon 1,3)
– Czy Jonasz znał wolę Boga? Czy chciał ją wypełnić? Co nie pasowało Jonaszowi? Dlaczego ostatecznie wola Boga została spełniona? Czy Jonasz był z tego powodu zadowolony? W czym jestem podobny do Jonasza?

9) „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują” (Mt 5,44)
– Dlaczego Jezus wymaga, byśmy kochali tych, którzy nas krzywdzą? Jak zdobyć się na przebaczenie? Jak okazać nieprzyjacielowi, że się go kocha?

10) Ocena swojego życia: „Dobry bój bojowałem, biegu dokonałem, wiarę zachowałem” (2Tym 4,7 BW**)
– Jak wygląda mój codzienny rachunek sumienia? Jak wyglądałoby moje spotkanie z Bogiem, gdyby dzisiaj rozpoczął się Sąd Ostateczny? Dlaczego pomimo wielu niepowodzeń i cierpień św. Paweł był przekonany, że wykonał dobrą robotę? Co przeszkadza w tym, bym mógł tak samo pozytywnie ocenić swoje dokonania?

11) „Zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21)
– Jak można odpowiadać błogosławieństwem na złorzeczenie (Rz 12,14)? Czy można
nauczyć się pozytywnie reagować na doznawane krzywdy? Jak reagował Pan Jezus
na prowokacje, obelgi, fałszywe oskarżenia i na przemoc?

12) „Musisz stanąć przed Cezarem” (Dz 27,24)
– Bardzo często znajdujemy się nie w takiej w sytuacji, w jakiej byśmy chcieli, jednak każda sytuacja daje możliwość pełnienia woli Bożej. Święty Paweł nie chciał, by go fałszywie oskarżano przed sądem, nie chciał procesów, nie potrzebował udowadniać swojej niewinności. Jak to się stało, że uwięzienie i procesy św. Pawła przyniosły wiele pozytywnych skutków?

Cele do osiągnięcia:

– byśmy zdobyli się na zaufanie Jezusowi i pozwolili Mu rozwiązywać nasze problemy,
– byśmy uczyli się obiektywnie oceniać zachodzące w życiu zmiany zarówno pod kątem własnych osiągnięć, jak i bezpośredniego działania Boga,
– byśmy pełnili wolę Boga w swoim życiu (w sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się) i przynosili Mu chwałę w każdym swoim działaniu,
– byśmy ciągle podejmowali wysiłek samowychowania według Jego wzoru i hierarchii wartości.

Studium opracował: prof. dr hab. inż. Mirosław Rucki, dr nauk humanistycznych (literatura aramejska), dr nauk społecznych (nauki o rodzinie), wykładowca w Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu, absolwent podyplomowych studiów: Pedagogicznych (Poznań), Nauk o Rodzinie (Poznań) i Biblijnych (Wrocław); członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich, Society of Biblical Literature (USA) oraz Chrześcijańskiego Forum Pracowników Nauki.

Podstawy metodologiczne opracowania:
• J. Kochel, Wprowadzenie do antropologii pedagogicznej. W kręgu pedagogiki katolickiej, Opole 2018.
• M. Rucki, Samowychowanie w kryzysie: propozycja dla Ruchu Wiernych Serc, „PERSPEC†IVA – Legnickie Studia Teologiczno-Historyczne”, R. XVIII, 34 (2019) nr 1, s. 175-190.
• M. Rucki, Program formacyjny Ruchu Wiernych Serc jako propozycja sposobu wyjścia z kryzysu, „Teologia i Człowiek”, 51 (2020) nr 3, s. 179-196.
• M. Rucki, Warsztaty biblijne – wyniki badań ankietowych, w: Postrzeganie sfery publicznej w perspektywie nauk humanistycznych, red. A. Surma, M. Śliwa, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, Lublin 2022, s. 174-187.
• G. Krawiec, Formacja małżeńska i rodzinna w Ruchu Czystych Serc Małżeństw. Rozprawa doktorska, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2021.
Konsultacje biblijne:

ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, specjalista w zakresie teologii biblijnej).

*BP (Biblia Poznańska) – Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w przekładzie z języków oryginalnych ze wstępami i komentarzami, Księgarnia św. Wojciecha, Poznań 1999.
** BW (Biblia Warszawska) – Biblia to jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, Warszawa 1975.