WWW.CHFPN.PL
MENU
Archiwum wydarzeń
O nas
Gdańsk
Gliwice i Katowice
Kraków
Łódź
Poznań
Radom
Warszawa
Wrocław
Zielona Góra
Dołącz do nas

Konferencje
Nowości na stronie
Lektury
Seminaria
Doktoranci / studenci
INNE
Forum dyskusyjne
Rejestracja
Twoje konto
FAQ
Sondy
Linki

LOGOWANIE
login
password
zarejestruj się »
SONDA
Czy metoda zapłodnienia in vitro powinna być w Polsce
dozwolona i w pełni finansowana przez państwo
dozwolona, ale finansowana przez państwo tylko dla małżeństw
dozwolna, lecz na koszt własny
zabroniona
 inne

Informacje o C.S.Lewisie

Clive Staples Lewis - twórczość

( tekst - wybrane z http://www.mateusz.pl/ludzie/lewis/ )


W "Opowieściach z Narni" C.S.Lewis chce uprzytomnić czytelnikowi jego żałosną małoduszność. Główny bohater tej baśni, Lew Aslan, symbolizuje samego Chrystusa. Oto przy końcu świata pojawia się On jako sędzia i obrońca sprawiedliwości. Mała Łucja prosi Aslana-Chrystusa, ażeby sprawił, aby uwierzyły w Niego także karły, które ciągle wierzą tylko w świat widzialny. Karły jednak nie życzą sobie niczyjej pomocy. Wyznają filozofię zachowywania doskonałej neutralności między dobrem i złem. Mają nawet swój slogan polityczny: "Karzeł dla karłów". Aslan-Chrystus urządza wielką ucztę, aby im się ukazać, ale karły ciągle są przekonane, że jedzą tylko to, co można znaleźć w każdym spichlerzu. Aslan nie chce i nie może wymuszać na nich zgody. "Widzisz - mówi Lew Aslan do Łucji - karły nie pozwalają, żeby im pomóc. Wybrały przebiegłość zamiast wiary. Chociaż więzienie istnieje tylko w ich wyobraźni, to są w nim zamknięte naprawdę. I tak bardzo boją się, żeby ich nie WCIĄGNIĘTO w cokolwiek, że nie można ich z tego więzienia WYCIĄGNĄĆ." Karły wybierają swoje małe, karłowate szczęście. A kiedy później Narnia (to znaczy świat) zostaje zniszczona, wszyscy jej mieszkańcy podążają w kierunku Aslana-Chystusa. Wszyscy patrzą prosto w Jego twarz, ale ci, którzy patrzą ze strachem i nienawiścią, natychmiast zostają zmieceni na lewo od Lwa i znikają w jego wielkim, czarnym cieniu. Inni patrzą z bojaźnią i miłością i ci idą ku drzwiom po prawej stronie Lwa. Niespodzianka spotyka czarownika Emeta, który wiernie służył bogowi Tasz i nienawidził imienia Aslana. Aslan nagradza go za jego zapał i pobożność, mimo iż służył nieprawdziwemu bogu. Bóg bowiem nagradza pewnych ludzi za ich służbę, jeśli w swej ignorancji byli mimo wszystko szczerzy i pobożni. Emet jest jednym z takich ludzi. Wszyscy zebrani po prawej stronie Aslana-Chrystusa zostają zaproszeni - jak mawia Lewis - dalej wzwyż i dalej w głąb. Oto Nowa Narnia zastępuje starą.

W chwili, gdy Aslan nagradza swoich naśladowców, nagroda już się rozpoczyna i będzie rozwijać się w nieskończoność. Baśń kończą piękne słowa: "Całe ich życie w tym świecie i wszystkie przygody w Narni można by nazwać stroną tytułową. Teraz rozpoczęli wreszcie Rozdział Pierwszy Wielkiej Opowieści, jakiej nikt jeszcze na ziemi nie czytał, opowieści, która trwa wiecznie, i w której każdy rozdział jest lepszy od poprzedniego. (...)

"Chciałbym zapobiec - pisał C.S.Lewis - powtarzaniu przez kogokolwiek czegoś naprawdę głupiego, co ludzie często powtarzają o Chrystusie: "Jesteśmy gotowi uznać Jezusa za wielkiego nauczyciela moralności, powiadają, lecz absolutnie nie możemy uznać Go za Boga". Otóż to właśnie jest jedyna rzecz, której powiedzieć nam nie wolno. A to dlatego, że człowiek, który by był tylko człowiekiem, a jednocześnie głosił wszystko to, co głosił Jezus, nie byłby żadnym wielkim nauczycielem moralności. Byłby po prostu albo obłąkańcem, tak jak ktoś, który twierdziłby o osobie, że jest sadzonym jajkiem, albo kimś z piekła rodem... Tu musisz dokonać wyboru. Albo ten człowiek był, i jest, Synem Bożym, albo jest wariatem czy też kimś jeszcze gorszym. Możesz Go zamknąć jako obłąkanego, możesz plwać Mu w twarz i zabić, albo możesz upaść Mu do nóg i nazwać Go Panem i Bogiem. Lecz nie wolno ci tonem protekcjonalnym pleść głupstw o jakimś wielkim nauczycielu moralności. To jest po prostu sprzeczne." (...)

Krzysztof Mądel SJ
(
Na podstawie książki J. R. Willisa SJ ”Pleasures forevermore”, która ukaże się wkrótce po polsku w wydawnictwie WAM.)

Więcej informacji na temat C.S.Lewisa, jego życia i twórczości:

C.S.Lewis Foundation: http://www.cslewis.org/

http://ksiazki.wp.pl/katalog/autorzy/id,4717,autor.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Clive_Staples_Lewis

http://free.polbox.pl/m/matheush/main.htm


Polskie przedpremierowe pokazy nowego filmu ekranizującego słynne
"Opowieści z Narni" C.S.Lewisa:
 
Przedpremiera w Warszawie >>>
 
Modlitwa za przedpremierę >>>

Konferencja prasowa w sprawie premiery filmu w Polsce >>>
 
Portal GAZETA.PL: o przedpremierach
 

Portal ONET.PL:
    

The Walt Disney Company i Buena Vista International pracują z organizacjami chrześcijańskimi nad promocją filmu "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa".   >>>

 
Wybitne książki C.S. Lewisa >>>
 
Strona dotycząca filmu "Opowieści z Narnii" >>> 
 
Strona główna Chrześcijańskiego Forum Pracowników Nauki
 
Copyright (c) 2000 - 2019 Ruch Nowego Życia
All Rights Reserved
[ created by hornet.com.pl ]
WEB interface